środa, 17 września 2014

Baklava

Nadal pozostaję w wakacyjnym klimacie. Pewnie to za sprawą przepięknej, letniej pogody. Widocznie lato chce zostawić po sobie dobre wrażenie. Nastrój i mnie się udzielił, więc po prawie dwuletniej przerwie wsiadłam na rower. Daję tym sobie rozgrzeszenie na moje słodkie grzeszki jak na przykład baklava.
Składniki na małą blachę:
około 35 dag mąki pszennej
1 jajko
pół szklanki oleju
pół szklanki mleka
5 dag proszku do pieczenia
pół łyżeczki octu winnego lub zwykłego
mała szczypta soli
szklanka mąki ziemniaczanej
10 dag zmielonych orzechów
pół kostki roztopionego masła
Składniki na syrop:
2 szklanki wody
2,5 szklanki cukru
plasterek cytryny
Mleko, olej, z octem, jajkiem oraz mąką pszenną z proszkiem zagniatamy na gładkie ciasto i przykrywamy na 10-15 minut ściereczką. W tym czasie przygotowujemy syrop z wody i cukru. Ciasto dzielimy na 15 małych porcji. Każdą wałkujemy na prawie przeźroczysty placek, wałkując podsypujemy placki ciasta mąką ziemniaczaną. Układamy pięć placków i sypiemy połowę zmielonych orzechów. Wałkujemy kolejne pięć i sypiemy pozostałe orzechy. Na koniec ostatnią piątkę placków. Ciasto kroimy wedle uznania na mniejsze kawałki. Całość polewamy roztopionym masłem i wkładamy na godzinę do nagrzanego piekarnika o temperaturze 180 stopni. Po wyjęciu chwilę należy poczekać i całość polać syropem. Smacznego!




piątek, 12 września 2014

Burek

Po powrocie z Chorwacji obiecałam sobie, że tym razem się zmobilizuję i zrobię burek. W naszym ukochanym Bibinje byliśmy co prawda krótko, ale...przez cztery dni z rzędu jedliśmy z Małym na śniadanie burki, na przemian z baklawą, która jest przygotowywana przez miejscowego cukiernika rodem z Macedonii. Druga Połówka tylko kiwał z dezaprobatą głową, ale po burki na śniadanie jeździł.
Składniki na ciasto filo:
400 ml letniej wody
1 łyżeczka soli
50 dag mąki
trochę do podsypywania
50 g  roztopionego masła lub oleju rzepakowego
Składniki na farsz
50 dag sera półtłustego
2 opakowania serka typu feta np. Favita z Mlekovity
1 łyżeczka soli
Do wody dodajemy sól, wsypujemy mąkę i szybko zagniatamy. Ciasto powinno być gładkie i lśniące. Przykrywamy je ściereczką i w tym czasie łączymy wszystkie składniki na farsz. Sery wystarczy wymieszać łyżką, Favitę drobno pokroić i całość posolić. Ciasto dzielimy na dwie części. Rozwałkowujemy na baaardzo cienkie placki. Podsypujemy mąką, jeśli ciasto lepi się nam do blatu.  Placek smarujemy letnim masłem i na krawędzie kładziemy farsz serowy. Zwijamy w rulon do środka z każdej strony. Za każdym razem, gdy ciasto zwiniemy, smarujemy je masłem. W jednym miejscu wystarczy ten nasz wałek przeciąć i zwinąć jak ślimaka, by następnie ułożyć na tortownicy wyłożonej pergaminem. Pieczemy w piekarniku o temperaturze 250 stopni 20-30 minut. Po upieczeniu burek lekko kropimy wodą i przykrywamy aluminiową folią. Smacznego!




Sos ze świeżych podgrzybków

Wczoraj wróciła teściowa z urlopu w swoim rodzinnym domu. Przez dziesięć dni chodziły z Moniką, po tończewskich lasach i zbierały grzyby. Druga Połówka odebrał je wieczorem z pociągu. Zostaliśmy obdarowani pięcioma plastykowymi opakowaniami podgrzybków. Kiedy zobaczyłam DP z tymi pakunkami, złapałam się za głowę...Dzisiaj od rana kroiłam grzyby i wkładałam do woreczków, by je pomrozić. Maluch początkowo grzecznie, a potem z wielką niecierpliwością patrzył na poczynania swej mamy. Zrobiłam na obiad pyszny sos grzybowy, który podałam z kaszą i gulaszem z mięsa indyka.
Składniki:
30 dag podgrzybków
1 cebula
100 ml 30% śmietanki np. Zott
olej rzepakowy
50 dag masła
pieprz, sól
Podgrzybki myjemy i suszymy ręcznikiem. Kapelusze kroimy w paski. Cebulę w kostkę. Przekładamy do rondla lub na dużą patelnię z przykrywką. Nalewamy trochę oleju i dusimy 15 minut. Po tym czasie dodajemy masło i dusimy na wolnym ogniu 10-15 minut. Na koniec wlewamy śmietankę, do której uprzednio możemy dodać łyżkę sosu mięsnego lub grzybowego, by śmietana się nie zważyła. Trzymamy pod przykryciem dwie minuty. Doprawiamy do smaku. Smacznego!



piątek, 5 września 2014

Gnocchi

Te włoskie kluseczki, w smaku przypominają nasze kopytka. Dosłownie oznaczają grudki i tak też wyglądają. Ponad dziesięć lat temu pierwszy raz jadłam gnocchi z sosem gorgonzola w restauracji przy ulicy Wawelskiej w Katowicach. Byłam zachwycona smakiem. Moje grudki formowałam ręcznie, ponieważ ciasto wyszło zbyt miękkie. Starsze chłopaki zjedli podwójne porcje, tylko Maluch parę kluseczek i kategorycznie zaprotestował:)
Składniki:
1 kg ziemniaków
10 dag mąki pszennej
łyżeczka soli
jajko
ser gorgonzola
trochę oliwy
kolorowy pieprz
Ziemniaki myjemy i gotujemy w mundurkach około 45 minut. Obieramy ciepłe i ugniatamy praską. Formułujemy kopczyk, do środka wsypujemy sól, mąkę, wbijamy rozbełtane jajko. Szybko zagniatamy, do środka. Robimy małe wałeczki o średnicy około 2 cm i dzielimy na kawałeczki o szerokości 1,5 cm. Ja pominęłam opcję wałeczków i każdą kluskę formowałam  sama. Wrzucamy partiami na osolony wrzątek, wyjmujemy zaraz po wypłynięciu na powierzchnię wody. Gnocchi smakuje z dowolnym sosem. Swoje zaserwowałam z ciepłą oliwą, kawałkami gorgonzoli i kolorowym pieprzem. Smacznego!



czwartek, 4 września 2014

Naleśniki

Robisz najlepsze naleśniki- powiedział Mały po powrocie z kolonii. Jako dziecko nie przepadałam za nimi. Pamiętam, kiedy mieszkała u nas babcia Pola, Tina zwykle około 21:00 wyjmowała patelnię i zabierała się za pieczenie naleśników. "Pachniało" potem do rana. Te placuszki różnie jej wychodziły, a kiedy zabrakło mleka, to dolewała wody. Kiedy mama serwowała naleśniki, to ojciec dostawał mięso. Nie rozumiałam, dlaczego odmawia sobie słodyczy:) Na szczęście Druga Połówka, zjada wszystko, co przygotuję...no może jedynie kotlety z cukinii mu nie podeszły:) Maluch zjadł pół naleśnika, a potem zaczął rozrzucać pogryzione kawałeczki wokół swojego krzesełka- kurek nie mamy:)
Składniki:
pół litra mleka
2 jajka
30 dag mąki pszennej
pół łyżeczki proszku do pieczenia
olej rzepakowy do pieczenia
cukier około pół szklanki
biały serek, konfitura z truskawek, czekolada
Mąkę przesiewam z proszkiem do garnka, wbijam jajka, wsypuję cukier, wlewam mleko. Wszystko łączę łyżką do połączenia się składników, a następnie miksuję. Ciasto powinno być gładkie, bez grudek i mieć dość gęstą konsystencję. Porcje naleśników wylewam chochlą na gorącą patelnię z niewielką ilością tłuszczu. Duża łyżka oleju wystarczy nam do upieczenia dwóch naleśników.Naleśniki zwykle podaję z białym serkiem, konfiturą, a dla mnie z czekoladą gorzką lub deserową. Smacznego!



środa, 3 września 2014

Pomidorowa z lanymi kluseczkami

Jeszcze do niedawna Mały nie lubił pomidorowej. Nie mogłam zrozumieć tej niechęci, bo to jedna z moich ulubionych zup. Można ją zjeść prawie w każdym kraju, a w Hiszpanii podają chłodnik z pomidorów -gazpacho.Teraz już wiem, gdzie popełniałam błąd. Mały po prostu lubi niezbyt gęstą pomidorową i koniecznie ze słodką śmietaną . Maluch zasmakował w mojej kuchni i ostatnio silnie broni się przed daniami ze słoiczków. Wczoraj zawartość łyżeczki wylądowała na moich jeansach. 
Składniki na 3 litry zupy:
80 dag mięsa np. dałam gulaszowe z indyka
6 świeżych pomidorów
1 małą puszka przecieru pomidorowego Pudliszki
mała śmietana 30% Zott
2 ząbki czosnku
łyżeczka mąki pszennej
dwie marchewki, pietruszka
4 łyżki oleju rzepakowego
Vegeta
Składniki na lane kluski:
1 jajko
4 czubate łyżki mąki pszennej
trochę wody
Mięso myjemy i gotujemy w wodzie. Zbieramy szumowiny z powierzchni. Po półgodzinie dodajemy obrane warzywa, Vegetę do smaku i gotujemy wszystko jeszcze godzinę. W międzyczasie w rondlu dusimy na oleju ćwiartki pomidorów, gdy zmiękną przecieramy je przez sitko i dodajemy do zupy. Pestki i skórki wyrzucamy. Pod koniec gotowania dodajemy dwa ząbki czosnku, przecier oraz śmietanę wymieszaną z mąką i niewielką ilością zupy, by się nie zważyła, kiedy będziemy ją wlewać do garnka. Składniki na lane kluski ucieramy łyżką w garnuszku i wlewamy bezpośrednio do zupy lub na osolony wrzątek. Trzy minuty później zdejmujemy zupę z pieca. Smacznego!