piątek, 22 listopada 2013

Banana bread

Smakosze bananów z pewnością docenią to pachnące, słodkie i niezwykle pulchne ciasto. Banany są doskonałym zastrzykiem energii, pyszną przekąską. Zawierają sporo magnezu i potasu. Podobno kobiety, które pragną mieć syna, powinny wzbogacić swoje menu o ten owoc. Chleb bananowy jest niezwykle popularny w USA. Najważniejsze, by banany były mocno dojrzałe.
Składniki:
4 banany
30 dag mąki pszennej
pół szklanki cukru
pół kostki masła
80 ml maślanki
1 łyżeczka sody
pół łyżeczki soli
2 jajka
Banany obieramy i kroimy w maleńkie kawałki. Przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. W drugiej misce ucieramy masło z cukrem. Dodajemy do masy maślanej jajka, następnie pokrojone banany i maślankę. Mieszamy. Do składników mokrych dosypujemy suche i delikatnie wszystko mieszamy. Ciasto przekładamy do foremki keksówki i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy w 180 stopniach około 45-50 minut. Smacznego!


czwartek, 21 listopada 2013

Racuchy drożdżowe

Drożdże piekarnicze są cenione ze względu na ogromne bogactwo witamin z grupy B oraz składników mineralnych takich jak selen, chrom. Ten ostatni pierwiastek zmniejsza łaknienia na słodycze. Drożdże są wykorzystywane w dermatologii i kosmetyce. Jako nastolatka często robiłam naturalne mikstury takie właśnie jak papka z drożdży i mleka, która miała za zadanie poprawić wygląd skóry twarzy. Siedziałyśmy z Olą z torebkami herbaty na powiekach, obłożone plasterkami ogórka zielonego lub inną naturalną maseczką i dyskutowałyśmy zawzięcie na temat kolegów z klasy ósmej, którzy kompletnie nie zwracali uwagi na swe młodsze koleżanki....:) Do zrobienia racuchów natchnęła mnie Tina, która znowu jest na diecie!:)
Składniki:
2,5 szklanki mąki
1,5 szklanki mleka
3 dag drożdży
2 łyżki cukru
2 jajka
sól
olej
W dużej misce kruszymy drożdże, zasypujemy cukrem i zalewamy letnim mlekiem.Mieszamy. Wbijamy rozbełtane jajka ze szczyptą soli oraz przesiewamy mąkę. Wszystkie składniki mieszamy np. ręką:) Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 40 minut. Na patelnię wlewamy około 1 centymetra oleju. Nakładamy małe porcje ciasta na gorący tłuszcz i pieczemy na złoty kolor. Temperatura oleju nie powinna być za wysoka, ponieważ ciasto dość szybko się nam przypali. Z podanej porcji składników wyszło 20 racuchów. Smacznego!




środa, 13 listopada 2013

Szarlotka na cynamonowym cieście

Gdyby Polska miała swój owocowy symbol narodowy, niewątpliwie byłoby to jabłko. Jest to jeden z pierwszych owoców w diecie małego dziecka. Podobno, by żyć długo i zdrowo wystarczy stosować się do starej zasady "drei mal Apfel"- trzy razy dziennie jabłko. Jabłko kusi barwą, zapachem, bogactwem smaków. Świetnie nadaje się do potraw pieczonych, smażonych oraz deserów. Pewnie dlatego w Raju Adam nie potrafił się mu oprzeć....Trine Hahnemann szefowa kuchni z Kopenhagii oraz promotorka zdrowego odżywiania się, namawia, by Europejczycy jedli to, co wydaje ich ziemia. Wówczas, będą się lepiej czuli, a i zyska na tym ich zdrowie.
Składniki:
3 szklanki mąki pszennej
2 jajka
kostka margaryny
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamonu
3/4 szklanki cukru
litrowy słój przesmażonych jabłek lub świeżych ok 2 kg.
Mąkę z proszkiem do pieczenia oraz cukrem i cynamonem wsypujemy do miski. Dodajemy całe jajka, margarynę i zagniatamy. 2/3 ciasta wykładamy na wysmarowaną tortownicę, którą wkładamy do lodówki. Pozostałą część do zamrażalki na około godzinę. Na wylepioną ciastem blachę wykładamy pokrojone w plasterki jabłka lub prażone. Na górę ścieramy na tarce resztę ciasta. Pieczemy 45 minut w temperaturze 180 stopni. Smacznego!


wtorek, 12 listopada 2013

Szpinak

Szpinak jest niezwykle cenionym warzywem ze względu na sporą zawartość żelaza oraz kwasu foliowego. Któż z nas nie chce sobie poprawić swoich wyników z hemoglobiny...Kilka lat temu zobaczyłam w sklepie warzywnym szpinak i poprosiłam o kilogram. Okazało się, że listki są tak lekkie, że sprzedawczyni musiała mój zakup spakować do dwóch sporych reklamówek. Pięknie prezentuje się na talerzu świeży szpinak. Niestety o tej porze roku musiałam zadowolić się mrożonym, ale i tak Mały wyjadł z garnka parę łyżek, które zostały mi z obiadu.
Składniki:
2 podwójne piersi z kurczaka
paczka mrożonego szpinaku
ser feta
3 ząbki czosnku
przyprawy
oliwa z oliwek
parę plasterków suszonych pomidorów w zalewie
Szpinak dusimy na niewielkiej ilości oleju, dodajemy czosnek wyciśnięty przez praskę, doprawiamy do smaku. Staramy się, by woda odparowała. Piersi myjemy, suszymy i delikatnie rozbijamy tłuczkiem. Na tak przygotowane plastry mięsa, kładziemy dwie, trzy łyżki szpinaku, pokruszony ser feta, plasterek pomidora i delikatnie zawijamy. Roladki układamy w naczyniu żaroodpornym i zapiekamy w temperaturze 200 stopni przez 30 minut. Smacznego!


czwartek, 7 listopada 2013

Zapiekanka ziemniaczana

Okazuje się, że Druga Połówka miewa czasami prozaiczne marzenia dotyczące mego menu. Ziemniaki. Kupiłem worek kartofli- usłyszałam. Kartofle stały sobie i czekały....Aż pewnego dnia przeczytałam, że jedzenie ziemniaków, zwłaszcza takich w mundurkach jest niezwykle zdrowe, a przede wszystkim pobudza pracę mózgu. Oj a ta praca czasami szwankuje jak oglądam zeszyty i "Mócha", a nawet "Bórza" się tam znajduje....
Składniki:
1 kg ziemniaków
20 dag boczku gotowanego
duża cebula
3 ogóreczki kiszone.
olej rzepakowy
przyprawy
Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy na spore talarki, podobnie ogórki kiszone. Cebulę w piórka, boczek w kostkę. Na dno sporego garnka z przykrywką wlewamy trochę oleju, wkładamy ziemniaki, a na to pozostałe składniki, solimy i pieprzymy do smaku. Dusimy na małym ogniu przez godzinę. Smacznego!




Słodka pomyłka

Uwielbiam czekoladę, która z prawdziwą czekoladą ma niewiele wspólnego. Jest to biała z chrupkami i orzeszkami. Potrafię zjeść całą, a potem nie wchodzę na wagę trzy dni, by sobie nie psuć humoru:) Dzięki pomyłce Tiny zostałam obdarowana białą czekoladą, ale w podarunku nie było nawet pół orzeszka. Co tu począć, z taką ilością białej słodyczy. Od czego jest internet! Znalazłam przepis na babeczki z białą czekoladą i wyszły. Miejscami bardzo brązowe, bo w czasie kiedy zamiast pilnować deseru, męczyłam Małego pytaniami do sprawdzianu z historii. Opłacało się moje użeranie, bo dostał 5+!:)
Składniki na 24 sztuki mini babeczek:
200 g białej czekolady
pół kostki masła
3 łyżki wody
pół szklanki cukru
1 szklanka mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 jajka
owoce np. czerwona i czarna porzeczka
150 g czekolady, rozpuścić z masłem, cukrem i wodą. Wystudzić. Do tej białej masy dodajemy całe jajka mieszamy łyżką, następnie przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i 50 g pokrojonej czekolady- wszystko delikatnie łączymy. Wylewamy do naszej formy na babeczki i delikatnie wciskamy po parę kulek porzeczek np. 5-7 sztuk. Pieczemy w temperaturze 175 stopni około 15-18 minut. Smacznego!